Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik ja muuseumide keskus
  Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Muuseumide keskus  

  Jälgi meid:    
  Kõik pealkirjad  
  Otsi:  
PäEVIK

SUUR AKTSIOON
ühel suvekuu päeval umbes kell 15:30:17
Sünnipäeva tähistamine 6.-8.07

Vanatehnika varjupaik Järva-Jaanis on ikka aeg-ajalt sattunud meedia huviorbiiti, kui mõni huvitav masin on leidnud uue kodu vanatehnika pealinnaks tituleeritud alevis. Vanatehnika varjupaiga peremees Tuve „Muuseumipapa” Kärneri sõnul tuleb alati peale meediaesinemisi hoida telefon käeulatuses, sest ikka on kellelgi midagi huvitavat pakkuda. Ja masin, millele kohe järgi minna ei saa, läheb kirja spetsiaalsesse raamatusse, milles nüüdseks on täidetud juba nii mõnigi lehekülg.
Käesoleva aasta suvel tähistab vanatehnika varjupaik oma kolmandat sünnipäeva Suure Aktsiooniga. 6.-8. juulini peetavat sünnipäeva tähistatakse annetatud, kuid veel endises kohas olevate masinate varjupaika toimetamisega paljude heatahtlike firmade ja eraisikute kaasabil. Juba praeguseks on lubanud erinevaid sõidukeid appi transportima tulla teiste hulgas AS Lajos, Järva-Jaani Auto OÜ, Ragn-Sells AS, Norex Systems OÜ jne. Suure tõenäosusega hakkavad Järva-Jaani üht külastatavamat paika ilustama peale Suurt Aktsiooni näiteks 40 aastat vana suurtraktor, vana Belaruss-traktori baasil ehitatud ekskavaator, ZiL-veoautode baasil olevad kommunaalsõiduk ja väetiselaotur, haruldane Poola päritolu turismibuss, üks vähelevinud NSVL-i toodangu linnaliinibuss ja isegi üks isend raudteelt.

Iga eksponaadi toomine on siiani olnud suursündmus, mis toonud kohale huvilisi nii lähiümbrusest kui kaugemaltki. Seekord soovime eksponaatide vedamise viia üle-Eestiliseks ürituseks ning õhtul pakkuda varjupaigas kõigile osalejatele fiilingut, mille annavad ilmatu suures grillis valmistatud vorstikesed, autosaunas visatud leil ja tuletõrjevoolikust lastav mitmeatmosfäärilise survega dušš. Kindlalt on lubanud kohale tulla Lokuta vabatahtlike tuletõrjujate meeskond, kes olnud kohal pea iga isendi varjupaika toimetamisel.

Eesti suurim vanametalli kokku ostev firma on igal kevadel korraldanud kampaaniad, mille käigus viiakse ära vanu autosid. Nii on kahjuks oma lõpu leidnud nii mõnigi uunikum. Vastukaaluks kutsub vanatehnika varjupaik annetama oma armsaks saanud nõukogude või endiste sotsmaade päritolu, kasutusest kõrvale jäänud masin vanatehnika varjupaigale, kus seda saavad imetleda ka tulevased põlvkonnad. Ja kui ei ole soovi annetada siis alati on võimalus sõlmida muuseumiga deponeerimisleping. Samuti ootame osalema erinevaid firmasid ja eraisikuid, kes saaksid aidata erinevate masinate transportimisel. Kõigile osalejatele on tugev kõhutäis, külm õllelonks ja kuum saun garanteeritud, lisaks positiivseid emotsioone mitme päeva jagu.

Ootame Teie kaasabi vanatehnika varjupaiga sünnipäeva tähistamisel. Annetamise või transpordi pakkumise soovist palume eelnevalt teavitada Tuve Kärnerit telefonil 514 9485 või e-posti aadressil varjupaik(at)varjupaik.jjts.ee.

Kõik, kes näevad 6.-8. juulini Eestimaa teedel vanu ja unikaalseid masinad küll treileril või nööri otsas järgi veeremas, on tunnistajaiks Eesti tehnikaajaloo säili(ta)misele. Palume selleks ka Teie kaasabi!

NB! Hetke nimekiri Suure Aktsiooni eksponaatidest (annetajatega on saavutatud kokkulepe):

1) väetiselaotur ZiL-130/KSA-3 - Paistevälja OÜ - annetaja transportis sõiduki Varjupaika 6. juulil 2007;
2) tehnoabiauto GAZ-52/ATO-4822 - Metstaguse PM OÜ - transporditi annetaja poolt Varjupaika 05. juulil 2007;
3) autobuss Autosan H9-20 - VKG Transport AS - Varjupaika toomisest loobuti sõiduki halva tehnilise seisukorra tõttu.;
4) autobuss LAZ-42021 - VKG Transport AS - transporditi Varjupaika OÜ Hillard kaasabiga 17.12.2007;
5) raudteesõiduk trackmobil - HTG Invest AS - transporditi Varjupaiga toetaja Norex Systems OÜ poolt Varjupaika 6. juulil 2007;
6) tänavapuhastusauto GAZ-53/PU-53A - Tänavapuhastuse AS - transporditi Tuve Kärneri juhtimisel Varjupaika 6. juulil 2007;
7) ratastraktor К-700 "Kirovets" - hr. Rein Põder - AS Lajos transportis Varjupaika 6. juulil 2007;
8) ratastraktori МТZ-5 "Belaruss" baasil ehitatud ekskavaator E-1514 - pr. Karin Grents - OÜ Järva-Jaani Auto transportis Varjupaika 7. juulil 2007;
9) veoauto GAZ-53А - Mati Räli - transport veel lahtine;
10) veoauto-tõstuk ZiL-130 - Ragn-Sells AS - annetaja transportis sõiduki Varjupaika 6. juulil 2007;
11) tänavapuhastusauto ZiL-130/PM-130 - Ragn-Sells AS - annetaja transportis sõiduki Varjupaika 6. juulil 2007;
12) väikebuss Volkswagen Transporter (T3) - Sisekaitseakadeemia/Väike-Maarja Päästekool - transporditi Varjupaika Tuve Kärneri poolt omal käigul 05.07.07;
13) teraviljakombain Don-1500 - deponeeriti AS Tatoli poolt Varjupaika 05.07.07;
14) Nuia EPT-s valm. sõiduauto haagis - Meinhard Kristov - transportis Veljo Hecht 05.07.07;
15) sõiduauto haagis ММZ-81021 - Riho Ivanov - transportis Priit Põhjakas 7. juulil 2007

Artikkel ajalehes "Järva Teataja"

Eksponaadi nr. 212 mahalaadimine Järva-Jaanis
Eksponaadi nr. 212 mahalaadimine Järva-Jaanis
Foto: Tarvo Puusepp
Varjupaika on jõudnud eksponaat nr. 214 - traktor K-700.
Varjupaika on jõudnud eksponaat nr. 214 - traktor K-700.
Foto: Silver Kuik

 Fotogalerii